HISTORIE

Žulový lom Dolní Požáry u Prosečnice, nedaleko Prahy, je jedním z nejstarších, dosud provozovaných kamenolomů v ČR. Těžba žuly zde byla zahájena již v druhé polovině 18. století.

Šedavá žula, dříve nazývaná konopišťská a poté požárská – podle nedaleké obce Dolní Požáry, vždy patřila mezi naše nejznámější žuly. Její charakteristickou vlastností bylo, že se dala vylamovat ve velkých blocích a byla dobře leštitelná. Opracování žuly se provádělo v místních kamenických dílnách, významnou úlohu v dopravě kamene měla blízká železnice.

Požárská žula byla v minulosti využita pro stavbu mnoha významných budov a památek u nás i v zahraničí. Byly z ní postaveny některé stanice pražského metra, mnoho pomníků, například podstavce soch sv. Václava a Jana Žižky v Praze, pomník Fr. Palackého. Dále schodiště Národního divadla a Městské knihovny, dlažba na Pražském hradě a nádvoří, Komerční banka Praha, sloupy Obecního domu v Praze, terasa u Paláce kultury, Národní památník, budova Ministerstva zemědělství. Za hranicemi vzpomeňme například pomník Českých Legionářů na hřbitově Pére-Lachaise v Paříži, ministerské budovy ve Vídni, v Budapešti a další. Tato žula byla taká často využívána na výstavbu mostů, vodních děl a železničních staveb.

Žulové lomy nad Prosečnicí bývaly dříve dva, oba ležely severně od železniční zastávky. Nejdříve je vlastnilo konopišťské panství, po 1. světové válce je převzal stát. Lom „v Doubí“ byl v 50. letech 20. století. opuštěn a zarostl lesem. Těžba žuly a kamenická výroba v lomu blíže k železnici, dříve nazývaném „na Vrších“ pokračovala v omezeném rozsahu s přestávkami až do současnosti.

V roce 2015 se vlastníkem tohoto lomu stává firma Abakron, v roce 2016 obnovuje těžbu žuly a pokračuje v tradici kamenické výroby.

Granit and Syenit – Werke
abakron.cz » HISTORIE
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.   Ok