Žula - užitečné informace

Žula neboli granit je přírodní kámen, hlubinná vyvřelá hornina. Z velké části tvoří pevné části zemské kůry. Je mnohem tvrdší než mramor, její tvrdost je mezi 6 a 7 stupni v Mohsově stupnici tvrdosti, má vysokou hustotu a odolnost. Žula se skládá z několika minerálních látek, mezi hlavní z nich patří křemen (35%) a živec (40%). Právě živec v žule rozhoduje o její barvě. Žulový kámen bývá nejčastěji šedý s modrým odstínem, ale může mít i růžovou, žlutou nebo červenou barvu. Hlavním rysem žuly je zrnitost. Žula může být hrubozrnná, středně zrnitá nebo jemnozrnná. Malé a středně velké kameny granitu mají nižší pórovitost, a proto jsou více odolné.


Žule se díky jejím jedinečným vlastnostem někdy také říká "věčný kámen". Je vysoce rezistentní vůči teplotě, špíně a téměř nevstřebává vodu. Z tohoto důvodu je tento přírodní kámen symbolem pevnosti, trvanlivosti a je široce používán ve stavebnictví. Praktické vlastnosti a esteticky příjemný vzhled žuly otevírají návrhářům a architektům téměř neomezené možnosti tvorby a umožňují jim z toho kamene realizovat i ty nejodvážnější návrhy. Žula nabízí široké použití k vybavení a výzdobě interiérů, je vhodná pro vnější opláštění budov. V zahradní a krajinné architektuře umožňuje vytváření jedinečných kompozic – přírodní kámen je symbolem klidu, stability a harmonie. Jedinou nevýhodou granitu je jeho ohromná váha, patří mezi nejtěžší zpracovávané materiály, avšak tento jediný nedostatek nemůže překrýt spoustu výhod, které žula jako materiál nabízí.


Způsoby těžby žuly

Naleziště žuly se vyskytují v různých regionech České republiky, ale naleziště žulového druhu Gabro – jsou soustředěna především na území Požáry.

Kvalitu žuly silně ovlivňuje způsob její těžby. V České republice patří v současnosti mezi nejrozšířenější způsoby těžby: metoda výbuchu, odlupování skal vzduchovým polštářem a takzvaná metoda řezání kamene.

Metoda výbuchu: Nejprve se v kameni vyvrtá hluboká díra, do které se položí nálož. Po výbuchu se vybírají největší části kamene, které se následně řežou na žulové kvádry. Tato metoda je velmi levná, ale 25% až 30% kamene je nepoužitelný zbytek. Navíc se během exploze tvoří mikrotrhliny, které mají vliv na pevnost kamene těženého v budoucnosti.

Odlupování skal vzduchovým polštářem: Do kamene se navrtá díra, do ní je umístěna nádoba, která jen pod vysokým tlakem napumpována vzduchem. Při tomto procesu se žula odděluje postupně. Tento postup je řízený a předvídatelný, tím pádem snižuje pravděpodobnost praskání a množství nepoužitelného zbytku žuly.

Řezání kamene: Řezání kamene je nejdražší a nejoblíbenější metoda těžby žuly. Tato metoda těžby eliminuje vznik trhlin, což výrazně zlepšuje kvalitu kamene a zabraňuje vzniku nepoužitelného zbytku při zpracování naleziště.


Naše naleziště

Společnost ABAKRON vlastní lom pro těžbu žuly na území Požáry, v blízkosti Prahy. Těžba a výroba žuly v tomto lomu probíhá v souladu s povolením činnosti prováděné hornickým způsobem. Toto naleziště se skládá z jemnozrnné žuly zabarvené do šedé barvy. Tento druh žuly se používá v silničním stavitelství při výrobě obrubníků nebo dlažebních kostek, k vnějšímu obložení budov a také pro dlažby náměstí a nábřeží.

Koupit žulové bloky nebo vyrobit žulové výrobky je možné v naší společnosti za příznivé ceny.

Dopravní obrubníky

Dopravní obrubník patří mezi hlavní prvky stavby silnice. Slouží jako posílení vozovky. Vymezuje začátek a konec silničního území. Nejvhodnějším materiálem pro dopravní obrubníky je žula, protože má řadu jedinečných vlastností – pevnost, trvanlivost, odolnost proti opotřebení a atraktivní vzhled. Žula je také odolná vůči změnám teplot, její barva na slunci nebledne.

Kamenolom PROSEČNICE se úspěšně zabývá výrobou a prodejem silničních obrubníků, obrubníků pro chatky a zahrádky. Vyrábíme obrubníky s různými hranami a texturami a v různých rozměrech podle potřeby každého zákazníka. To umožňuje zvolit právě takový obrubník, který bude vypadat na zvoleném místě skvěle – jak v městských tak i v příměstských oblastech.

Zaručujeme vám nejlepší poměr ceny a výkonu tohoto produktu. Objednat silniční obrubník můžete online na našem webu nebo telefonicky.

Kamenné kostky

Žulové kostky jsou vhodným materiálem pro stavbu silnic a krajinářskou architekturu. Kamenné kostky, které mají zhruba stejný tvar a velikost, se využívají pro tvorbu dlažby.

Žulové dlažby mohou mít různé textury: sekané, řezané, broušené, leštěné, sekaně řezané a tepelně zpracované. Rozměr kamenných kostek může být také různý, velikost může být vybrána zákazníkem . Ve srovnání s jinými typy povrchu vozovky (asfalt, beton) má žulová dlažba následující výhody:

  • pevnost (žula je čtyřikrát pevnější než beton),
  • životnost,
  • odolnost vůči mechanickým, chemickým vlivům a přírodním jevům,
  • lépe roznáší zatížení,
  • má esteticky atraktivní vzhled.

Kamenné kostky se nejčastěji používají:

  • při stavbě městských zařízení (památníku, parku, náměstí, nábřeží, chodníku, kanceláří, obchodu, nákupního centra, kostelu, parkoviště, atd.);
  • při stavbě příměstských terénních úprav (chodníku, vjezdu, parkovišť, rekreačních oblastí atd.).

Společnost ABAKRON se úspěšně zabývá výrobou a prodejem dlažebních kostek pro stavbu silnic, chodníků a dalších komunikací, pro stavbu městských a příměstských zařízení a další využití. Vlastní výroba je prováděna s pomocí moderního výrobního zpracování kamene. Zaručujeme vám poměr nejlepší ceny a výkonu tohoto produktu. Objednat kamenné kostky můžete on-line na našem webu nebo telefonicky.

abakron.cz » Žula - užitečné informace
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.   Ok